Tohum Takası Etkinliği.

Ulusal düzeyde 50 bine yakın üyesi bulunan ve her üyelerinin büyük çoğunluğu fiilen hobi düzeyinde doğal tarımsal üretim yapan, Atalık Tohum Takası Grubunun Eskişehir tohum dağıtım/toplama toplantısı gerçekleştirildi.

Programın konuklarından; Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Coşkun Güçlü ve Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kenan SÖNMEZ, doğal/organik tarım, zararlılarla mücadele yöntemleri gibi konularda katılımcılara bilgi verdi. Konuk araştırmacıların sunumunun ardından hem yerel düzeyde hem de ulusal düzeyde grup üyelerinin çabalarıyla çoğaltılan tohumlar, yeni üretimi yapacak üyelere dağıtıldı. 80’in üzerinde tohum çeşidinin dağıtıldığı toplantı yoğun katılımla gerçekleştirildi.
Grubun çalışmaları hakkında bilgi alınan Eskişehir Koordinatörü Gökçe Canan Duman; Atalık Tohum Takası Grubunun; sadece tohum takası değil, tohumların bir ürüne dönüşmesi sürecinin doğal, yerel ve üstün nitelikle gerçekleştirilmesi üzerine de sürekli fikir alışverişi gerçekleştirmekte olduğunu ifade etti. İyi uygulamaların yaygınlaşmasının Ulusal düzeyde önem arz ettiğini belirten Duman, katılımcıların her geçen gün arttığını, konuyla ilgili farkındalık düzeyinin bu yöntemle çok daha yüksek seviyelere geleceğini kaydetti.